Kevés jellemzi jobban Detroit hanyatlását, mint azok a képek, amelyek a Highland színházról készültek. Az egykori patinás épület romokban hever.
Detroit júliusban csődöt jelentett, miután sikertelenül zárultak a kötvényesekkel, a nyugdíjalapokkal és az egyéb hitelezőkkel folytatott bírósági tárgyalások. Az amerikai autóipar egykori fellegvárában március óta tart a pénzügyi szükségállapot, a városnak 18 milliárd dolláros adóssága van.
A város az amerikai autóipar válságának legnagyobb vesztese: 18 százalékos a munkanélküliség, az amerikai átlag kétszerese. A népesség 2000 és 2010 között negyedével csökkent. Ma csak 700 ezren élnek az ötvenes években még csaknem kétmillió lakosú városban.
Detroit hanyatlásának fő oka, hogy a három nagy autógyár, a General Motors, a Ford és a Chrysler költségtakarékosság miatt más városokba telepítette át gyárait. Az automatizálás miatt pedig a fennmaradó üzemekben is kevesebb munkásra van szükség.
Az ingatlanárak történelmi mélypontra zuhantak, az elmúlt három évben átlagosan 35 százalékkal kevesebbet érnek az elvándorlók egykori otthonai. Csaknem 80 ezer elhagyott épület van a városban, ahol az egy lakosra jutó erőszakos bűncselekmények száma a legnagyobb Amerikában.
Detroitban több mint 300 park volt, ma már csak 100 van, fenntartásukat nem tudja fizetni a városvezetés. Fotósok, filmesek, írók létrehozták a Detroit Urbex nevű honlapot, ahol dokumentálják a város szomorú átalakulását, az épületek pusztulását.
További információkat és képeket a Detroit Urbex honlapján talál: detroiturbex.com
(Forrás: http://hu.euronews.com/2013/08/15/detroit-a-kisertetvaros/)
Hozzászólok