Oroszország felett anticiklon helyezkedik el, amely Észak-Skandinávia felé terjeszkedik. Területén általában kevés a felhő, száraz az idő. Hideg légtömeg tölti ki a térséget, a hőmérséklet az északi tájakon nappal is fagypont alatt marad, éjjel pedig sokfelé -10 fok alá süllyed. Az anticiklon déli peremén több a felhő, ott eső is előfordul. Kissé enyhébb az idő, néhol 10 fok közelébe melegszik fel a levegő, de elég nagy a hőmérsékleti kontraszt, nem sokkal délebbre, Ukrajnában már 20 foknál is melegebb van.
Ugyanilyen nagy a hőmérséklet-különbség Nyugat- és Közép-Európa között. Nyugaton alig emelkedik 10 fokig a hőmérséklet, a Kárpát-medencében viszont melegrekordok dőlnek. Kontinensünk legmelegebb része 26, 28 fokkal a Dél-Alföld, a Vajdaság, Dél-Szerbia, illetve Albánia. Ezt egy ciklon okozza, amelynek középpontja az Alpok fő vonulatától kissé északra van.
Melegfrontja a Benelux-államokon és Lengyelországon át a Balti-tengerig, hidegfrontja pedig a Keleti-Alpokon és az Adria középső részén át Dél-Olaszországig húzódik. Utóbbi hidegfronton Olaszországban sokfelé fordultak elő heves zivatarok felhőszakadás és jégeső kíséretében. Ott, illetve a Balkáni hegyekben is több helyen mértek 50 mm feletti csapadékmennyiséget, de az Alpok déli oldalán 110-130 mm is előfordult. Az említett hidegfront a Kárpát-medencén is átvonul, de közben jelentősen gyengül, majd szerdára már anticiklonális hatások érvényesülnek.
Hozzászólok