EU Európa Globális problémák, fenntartható fejlődés

A migráció főbb útvonalai az Európai Unióba

A migráció az egyéneket, társadalmi csoportokat érő és adott területekhez kötődő változatos taszító és vonzó erők kölcsönhatásának eredménye.
Megkülönböztetik az országok közötti nemzetközi (interkontinentális vagy intrakontinentális) migrációt és az adott
országon, térségen belüli belső migrációt. A lakóhelyhez való kötődéstől függően különbséget tesznek állandó és ideiglenes vándorlás között.

A migrációt kiváltó motivációk szerint lehet: (Berry, B. J. L. et al. 1976)
Kezdetleges migráció, amikor főként a természeti környezeti feltételek megváltozása miatt történik
lakóhely-változtatás (pl. nomád állattartók az Iszlám Világ sivatagos területein).
Kényszerített migráció – kitelepítés, áttelepítés –, amikor valamilyen külső kényszer, rendszerint politikai okok miatt erőszakosan történik a lakosság átköltöztetése (pl. a II. világháború után a németek vagy a magyarok kitelepítése több európai országból, de gazdasági okok miatt is pl. víztározók vagy bányák létesítése kapcsán – lásd
Bözödújfalu Erdélyben).
Ösztönzött migráció, amikor a lakosságnak választási lehetősége van maradni vagy távozni, de külső erők ösztönzik az elvándorlásra (pl. nemzetiségi jogok korlátozása következtében)
Szabad migráció, amikor a taszító és vonzó erők egyéni mérlegelése alapján, szabadon lehet dönteni a költözésről (pl. faluból városba költözés vagy napjainkban az Európai Unión belüli munkavállalás céljából történő migráció)
Tömeges migráció, amikor az egyéni motivációk helyett egy társadalmi csoport részeként, a csoportot követve történik a lakóhely-változtatás (pl. szlovákiai vagy magyar romák Kanadába költözése a XXI. század elején).

Zákány, 2015. szeptember 20. Rendõrök kísérik a Horvátországból érkezett illegális bevándorlókat a gyékényesi vasútállomásra Zákány térségében 2015. szeptember 20-án. MTI Fotó: Máthé Zoltán
Zákány, 2015. szeptember 20.
Rendõrök kísérik a Horvátországból érkezett menekülteket a gyékényesi vasútállomásra Zákány térségében 2015. szeptember 20-án.
MTI Fotó: Máthé Zoltán
Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.