A kínai gazdaság éves összevetésben 7,7 százalékkal növekedett 2013-ban, csakúgy mint a tavalyi év utolsó negyedében – derült ki a Pekingben hétfőn közzétett statisztikai adatokból.
Az éves növekedés mértéke megegyezik az egy évvel korábbival, amely a legalacsonyabb volt 1999 óta, de meghaladta a központilag tervezett 7,5 százalékot. A 2012-es GDP-növekedési adatot a múlt év szeptemberében módosították 7,8 százalékról 7,7 százalékra. A hazai össztermék értéke tavaly elérte az 56,88 billió jüant (9,31 billió dollár).
A negyedik negyedév adata a várakozásokat némileg felülmúlta, de alacsonyabb volt a július és szeptember közötti időszakban mért 7,8 százalékos bővülés mértékénél.
A nemzeti statisztikai hivatal közlése szerint az ipari növekedés decemberben és éves átlagban is 9,7 százalékos volt az előző év azonos időszakához viszonyítva. 2012-höz képest visszaesést mutatott. A fogyasztás decemberben – a várakozásoknak megfelelően – 13,6 százalékkal bővült, míg 2013-ban összességében 13,1 százalékkal nőtt.
Az állóeszköz-beruházások éves növekedése 19,6 százalék volt, 1,1 százalékponttal alacsonyabb a 2012-ben mértnél.
A központi vezetés már deklarálta, kiegyensúlyozott növekedést szeretne, a hatékonyság és a minőség növelésének szándékát hangsúlyozza. Ezek érdekében pénzügyi, banki reformokat és az urbanizációs folyamatok megerősítését ígérte. A statisztikai hivatal vezetője, Ma Csien-tang szerint Pekingnek fokoznia kell a helyi kormányzatok hitelállományának ellenőrzését is, hogy a lehető legnagyobb mértékben elhárítsa a kockázatokat. Megjegyezte azt is, egyes iparágakban le kell építeni az elavult technológiákat.
Elemzők szerint a gazdaság állapota megfelelően megalapozza a kormányzat által már felvázolt reformokat, a negyedik negyedévi enyhe visszaesésnek nem tulajdonítanak komolyabb jelentőséget. A szakértők nagy része az idei első negyedévben, illetve 2014-ben a növekedés ütemének mérséklődésére számít a világ második gazdaságában.
(MTI)
Hozzászólok