Pirocumulonimbus (forrás: https://twitter.com/)
Ázsia és Ausztrália

Miért veszélyesek a repülésre az erdőtüzek miatt keletkező pirocumulonimbus felhők?

A bozót- és erdőtüzek miatt Ausztráliában arra figyelmeztetik a repülőgéppilótákat, hogy kerüljék a veszélyes pirocumulonimbus (füstviharfelhőket) felhőket.

Pirocumulus felhők képződnek, amikor a tüzekből származó meleg levegő felemelkedik majd lehűl. A légköri nedvességből és az égett növényzetből származó pára kicsapódik a hamurészecskékre.

Ahogy a füst egyre magasabbra emelkedik, a légnyomás csökken, aminek eredményeként a füstfelhő kitágul és még jobban lehűl. Ha elégé lehűl, akkor a nedvesség kicsapódik, és gomolyfelhő keletkezik, aminek pirocumulus a neve.

A füstfelhő további tágulása és lehűlése miatt még több nedvesség kondenzálódik, és a felhő még gyorsabban emelkedik, benne erős a levegő turbulenciája, zivatar keletkezik. Ez a felhő a pirocumulonimbus.

Tapasztalt pilóták szerint a repülőgépek időjárási radarjai nem észlelik a tűz által keltett turbulenciát, mivel az nem mindig jár magas páratartalommal, a radarok pedig a hamurészecskéket nem észlelik.

A repülőgépekre a másik veszélyt az jelenti, hogy a tüzek vonzzák a madarakat, mert a tűz megzavarja a rovarokat, a levegőben repkedő nagy számú rovar pedig mint táplálék sok madarat csábít a füstfelhőkbe. Tehát a pirocumulus felhő közelében tipikusan sok madár fordul elő, ezért azok veszélyt jelentenek a repülőgépekre.

Ha a pilóták tiszta égbolton repülnek, akkor könnyen észreveszik a pirocumulust, ezért el tudják kerülni azt időjárási radarok segítsége nélkül is, hiszen tudják, hogy ott erős a turbulencia. Ha azonban ködös időben, rossz látási viszonyok között repülnek, akkor nem látják a kialakult a pirocumulus felhőt, egyenesen belerepülnek, mert az időjárási radar nem jelzi a veszélyt.

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.