A hatóságok eddig mintegy 10 ezer embert telepítettek ki a környező településekről. A lávafolyam különösen Leilani körzet lakóit fenyegeti.
Hétfő óta több, kisebb földrengés jelezte a Kilauea fokozott aktivitását, amit csütörtökön egy 5-ös erősségű követett, majd kitört a vulkán Hawaii legnagyobb szigetén.
Az elmúlt három évtizedben a Kilauea kráterében folyamatosan fortyogott az iszap, a vulkán nem szunnyadt teljesen. Rendszeresen folyik belőle az 1100 Celsius fokon izzó láva, ezért a világ egyik legaktívabb tűzhányójaként tartják számon.
A helyi katasztrófavédelem lezárta a környéket, turisták sem utazhatnak a térségbe. A polgári védelem felszólította Pahoa város lakosságát, hogy készüljenek fel az evakuálásra. (http://hu.euronews.com)
[creativ_media type=”youtube” url=”https://www.youtube.com/watch?v=IF8-l3l-2b8″]Világszerte sok tűzhányót találunk a kőzetlemezek szegélyétől távol. Közös jellemzőjük, hogy a vulkánok láncszerűen helyezkednek el. Kőzeteik a lánc egyik végétől, ahol még ma is tarthat a működés, fokozatosan idősödnek. Ilyenek például a Hawaii-szigetek tűzhányói is. Kialakulásukat az ún. forrópontokkal magyarázzák. Itt a földköpenyből feláramló magma lyukat éget a kőzetburokba, közben azonban a kőzetlemez továbbhalad a helyhez kötött forrópont fölött. Az előző helyen megszűnik a vulkáni működés, de ahogyan a varrógép is újabb lyukat üt a továbbhúzott anyagba, a forrópont is újabbat éget a kőzetlemezbe.
Hozzászólok