Ázsia és Ausztrália Címlap

Kitört a Kilauea vulkán

Kitört a Kilauea vulkán Hawaii-szigetén. Több repedés mentén lávafolyás alakult ki, a tűzhányó gőzt, füstöt és lávát lőtt a levegőbe.

A hatóságok eddig mintegy 10 ezer embert telepítettek ki a környező településekről. A lávafolyam különösen Leilani körzet lakóit fenyegeti.

Hétfő óta több, kisebb földrengés jelezte a Kilauea fokozott aktivitását, amit csütörtökön egy 5-ös erősségű követett, majd kitört a vulkán Hawaii legnagyobb szigetén.

Az elmúlt három évtizedben a Kilauea kráterében folyamatosan fortyogott az iszap, a vulkán nem szunnyadt teljesen. Rendszeresen folyik belőle az 1100 Celsius fokon izzó láva, ezért a világ egyik legaktívabb tűzhányójaként tartják számon.

A helyi katasztrófavédelem lezárta a környéket, turisták sem utazhatnak a térségbe. A polgári védelem felszólította Pahoa város lakosságát, hogy készüljenek fel az evakuálásra. (http://hu.euronews.com)

[creativ_media type=”youtube” url=”https://www.youtube.com/watch?v=IF8-l3l-2b8″]

Világszerte sok tűzhányót találunk a kőzetlemezek szegélyétől távol. Közös jellemzőjük, hogy a vulkánok láncszerűen helyezkednek el. Kőzeteik a lánc egyik végétől, ahol még ma is tarthat a működés, fokozatosan idősödnek. Ilyenek például a Hawaii-szigetek tűzhányói is. Kialakulásukat az ún. forrópontokkal magyarázzák. Itt a földköpenyből feláramló magma lyukat éget a kőzetburokba, közben azonban a kőzetlemez továbbhalad a helyhez kötött forrópont fölött. Az előző helyen megszűnik a vulkáni működés, de ahogyan a varrógép is újabb lyukat üt a továbbhúzott anyagba, a forrópont is újabbat éget a kőzetlemezbe.

A Hawaii-szigetek vulkánjainak kialakulása
Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.