A múlt hét végén bejelentett reformok afelé mutatnak, hogy Kína Szingapúrhoz hasonló berendezkedés felé mozdul el, vagyis autoriter kormány és szabadpiaci gazdaság vegyítésével kísérletezik – írja legújabb számában a Cajcsing magazin.
A befolyásos pénzügyi és gazdasági lap szerint ez a kormány által nyilvánosságra hozott reformcsomag egyértelmű üzenete. A Kínai Kommunista Párt központi bizottságának harmadik plénumán született döntések túlnyomó többsége az állami beavatkozás mértékének visszaszorítását, a jelenleginél szabadabb gazdasági és pénzügyi rendszer bevezetését segíti. Ennek egyik legjelentősebb eleme a többségi állami tulajdonban lévő vállalatok reformja, a magánvállalatok és frissen piacra lépők kormányzati segítése, az árfolyamok és kamatlábak liberalizációja, a magánkézben lévő bankok felállításának lehetősége.
Amennyiben ezek mind megvalósulnak, az a kínai gazdaság sosem látott szabadságát hozza majd el – állították a héten a témában nyilatkozó gazdasági szakemberek és elemzők a helyi és nemzetközi sajtóban. A szabadpiaci gazdaságot ugyanakkor a jelenleg is regnáló kormány fogja egyengetni: a plénumon ugyanis politikai reformról nem született döntés. Egy „jövőbeli Kínához” hasonló rendszer él Szingapúrban – emlékeztet a cikk.
A kettő ugyanakkor nem vethető teljes mértékben össze – folytatódik az írás. Szingapúrnak mindössze ötmillió lakója van, ez kevesebb, mint Peking egy nagyobb kerületének lakószáma. Kína területe, lakosságának etnikai összetétele is újabb kihívások elé állítja a legfelső szintű döntéshozókat. Az országnak olyan kormányzati rendszert kell találnia, amely a társadalom egészséges kibontakozását, virágzását segíti, nem pedig elnyomja azt. A gazdasági reformok bejelentése önmagában hosszú távon nem elegendő – áll a cikkben.
(MTI, fotók: Dr. Horváth József)
Hozzászólok