Kína olajimportja az idén várhatóan eléri a 300 millió tonnát, ami azt jelenti, hogy függősége a külföldi forrásoktól 60 százalékra emelkedik – számolt be a Cajcsing gazdasági és pénzügyi szaklap internetes oldalán.
A lap Csang Kuo-paót, a nemzeti energiahivatal volt vezetőjét, jelenlegi főtanácsadóját idézte. A szakember egy nyilvános rendezvényen arról beszélt, hogy a világ második gazdaságában rohamos mértékben nő az energia iránti kereslet, tavaly az ország összesen 3,62 milliárd tonna szénegyenértéket használt fel. Ezzel a világ legnagyobb energiatermelőjévé és -fogyasztójává vált.
Nyers kőolajból 2012-ben a nettó import 270 millió tonna volt. Kína legnagyobb külföldi forrása Szaúd-Arábia. Ezzel egy időben – jegyezte meg Csang – az ország földgázbehozatala a teljes gázfogyasztás 28 százalékát tette ki, s az import aránya itt is gyors ütemben nő.
Kína 1993-ban vált nettó importőrré kőolajból, s azóta folyamatosan bővül a behozatal, az árak pedig az elmúlt évtizedben több mint megháromszorozódtak.
Az ország energiaellátását 67 százalékban még mindig a szén biztosítja, de a gazdaságirányítás egyre nagyobb mértékben törekszik az új energia, köztük a szél és a nukleáris energia elterjesztésére.
A tavalyi év végéig a Kínában üzembe helyezett szélenergiaipari beruházások névleges teljesítménye elérte a 63 millió kilowattot, amivel az első a világon. A ténylegesen leadott árammennyiség 100,4 milliárd kilowattóra volt, az összes megtermelt energia két százaléka.
(MTI)
Hozzászólok