Itt emelkednek a világ legmagasabb hegycsúcsai, köztük a Kancsendzönga (8586 m) is. A pakisztáni, indiai, nepáli és kínai szakaszon 2300 kilométer hosszan a hegység átlagos tengerszint fölötti magassága 6100 méter.
A Himalája csúcsait egész évben hó borítja két fő csapadékos időszaknak köszönhetően. A nyugati régióban a hó decembertől májusig halmozódik fel. Május végétől a nyári monszunszelek nedves levegőt szállítanak a keleti Himalája felé, ahol szeptemberig eső vagy hó esik. A régió legszebb időjárása szeptembertől december elejéig tart.
A Himalája csúcsait hatalmas tektonikus erők emelték magasba: az Indiai és az Ázsiai kőzetlemezek 40-50 millió éve egymásnak préselődtek, majd a közöttük lévő mélyben meggyűrődött kőzetrétegek a magasba emelkedtek. A Himalája 25-30 millió évvel ezelőtt kezdett kialakulni. Ezek a tektonikai erők ma is aktívak, a Csomolungma és a környező hegyek évente több mint 1 centiméterrel emelkednek.
A Himalája felszínét számos gleccser formálja. A gleccserek olvadásából származó víz lefolyik a folyókba, amelyeken keresztül megtalálja az utat a vízgyűjtők, pl. Lake Paiku felé, amely összegyűjti a jégolvadás, a hóolvadás és a nyári monszunesőzések vizeit.
Hozzászólok