Ecuador és Észak-Peru partjai előtt az óceán felszíne általában hidegebb az Egyenlítő menti vizekhez képest, mert az északra tartó hideg Humboldt-áramlás elsodorja a felszíni vizet a parttól, így hideg, tápanyagokban gazdag víz áramlik föl a mélyből, ami a híres perui szardellahalászat alapja.
Karácsony táján évről évre itt 1-2 oC-kal melegebb víz jelenik meg egy meleg, dél felé tartó tengeráramlás miatt. Ez az áramlás megakadályozza a tápanyagokban gazdag hideg víz feláramlását, így a halászat rövid időre (március-áprilisig) megszakad.
Ezt az évenkénti, karácsonykor jelentkező 1-2 fokos felmelegedést a halászok nevezték el több mint 100 éve El Ninonak (spanyolul Kisdedet jelent).
Néha az El Nino sokkal tovább tart, a tenger felszínének hőmérséklete és a tenger szintje tovább emelkedik, s az is előfordult már, hogy a magas hőmérséklet egy évig is megmaradt.
A szakemberek El Ninónak csak ezeket a rendkívüli eseményeket nevezik.
Az egyelőre rejtélyes El Nino hatása Földünk egymástól távol eső pontjain más és más: Kaliforniában árvizeket okozott, Afrikában fokozta az aszályt. Peru szardellahalászata katasztrofálissá vált.
Hozzászólok