Színes mozaikok a nagyvilágból Világjáró, világlátó

Furcsa földrajzi képződmények bemutatásával kívánunk boldog új évet

Ebben a cikkben furcsa és érdekes természetei képződményeket gyűjtöttünk össze. Szubjektív összeállítás.

Sahara El Beyda, Egyiptom

A Fehér sivatagként is ismert terület a nevét a fehér homokjáról kapta

Szokotra-sziget, Jemen

Kőerdő, Shilin, Kína

A 10 méternél magasabb pengeszerű mészkőoszlopai mintegy 270 millió évvel ezelőtt alakultak ki. Egykor sekély tengerben lerakódott a homokkő és mészkő, majd a magasba emelkedett, ezután a sziklákat a szél és a víz formálta, létrehozva ezeket a látványos kőoszlopokat.

Moeraki sziklák, Új-Zéland

Ezek a gömb alakú kőtömbök a tengerfenékre lerakódó üledékekben alakultak ki 60 millió évvel ezelőtt. A gömbök hagymahéjszerűen rétegekből épülnek fel: egy központi mag köré karbonátok rakódtak, a gyöngykagylókban képződő gyöngyökhöz hasonlóan.

Csokoládé dombok, Fülöp-szigetek

Fülöp-szigeteken Bohol tartományban mintegy 1500 ilyen mészkőhalom található. Általában növényzettel fedettek, de a száraz évszakban barna színűek.

Nagy Kék Lyuk (The Blue Hole), Belize

Ez a víz alatti lyuk 320 m széles és 125 m mély. A legutóbbi jégkorszak idején alakult ki, amikor egy süllyedő mészkőbarlang-rendszer beomlott a tengerszint változása miatt. Hatalmas cseppkövek találhatók a lyukban, amelyek a múltbeli éghajlatváltozásra utalnak.

Tündérkémények Kappadókiában, Törökország

A tündérkémények magas, nem túl széles, az erózió által kialakított sziklatornyok

Richat-képződmény (Szahara szeme), Mauritánia

Kezdetben egy meteoritbecsapódás nyomának vélték, főleg a mérete miatt; ma egyszerű talajbesüllyedésnek vélik. Az erózió következményeképp jöttek létre a koncentrikus gerincek.

Yellowstone Nemzeti Park, USA

The Wave, Arizona, USA

A hullámformájú sziklaalakzat a jura időszakban alakult ki a Navajo Homokkő vidéken. Két teknő alakú szikla formáció alakítja a hullámformájú képződmény fő részét, melyek méretei 19×36 m és 2×16 m. Az alakzatot korábban az esővíz formálta, ma már a szél eróziós hatása a meghatározó.

Jéghegyek, Antarktisz

No comment…

Embed from Getty Images
Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.