Ez a jelenség nem túl látványos, hisz alig változik a telehold fénye, jó esetben a visszavert fény kissé sárgás színt kap a megfigyelések szerint. Derült idő esetén megpróbáljuk közvetíteni a látványt, az élményt.
A Hold Budapestről nézve 18:52-kor kel fel (az ország nyugati részén kb. negyedórával később, keleti részén negyedórával korábban). A félárnyékba belépés valamivel rögtön este 7 előtt kezdődik (minden időpont nyári időszámítás szerint). A belépésnek először szinte semmi jele nem lesz, várhatóan egy jó félórával később kezdenek megjelenni jelei: a holdkorong bal felső része kezd elszürkülni, kevésbé fényesebb lesz.
[creativ_button url=”http://www.timeanddate.com/eclipse/lunar/2016-september-16″ icon=”facetime-video” label=”ANIMÁCIÓ” colour=”red” colour_custom=”#e02362″ size=”large” edge=”straight” target=”_blank”]A félárnyékos fogyatkozás 20:54:16-kor lesz a legnagyobb fokú, ekkor látszik a Hold (vagy annak egy része) a leghalványabbnak. Égi kísérőnk egytizede azonban bele sem merül a félárnyékba, azt a Nap teljes korongja sütni fogja. Kb. 22:30-ig észlelhető a homályosabb, halványabb Hold, utána egyre kevésbé lesz a félárnyékban. A jelenség formailag 23 óra előtt ér véget, a jelenség teljes időtartama így 3 óra 59 perc.
[creativ_button url=”http://videotorium.hu/hu/live/2129/event/591″ icon=”facetime-video” label=”ÉLŐ KÖZVETÍTÉS” colour=”red” colour_custom=”#e02362″ size=”large” edge=”straight” target=”_blank”]Forrás: http://www.galileowebcast.hu/

Félárnyékos holdfogyatkozás Salgótarján közelébõl fotózva 2016. szeptember 16-án. A félárnyékos (penumbrális) holdfogyatkozáskor a Hold csupán a Föld árnyékának külsõ részébe lép be.
MTI Fotó: Komka Péter
Hozzászólok