Színes mozaikok a nagyvilágból Társadalom - népek, kultúrák

Már virágzik a szakura, ezért megkezdődött a hanami időszaka

Cseresznyefa virágzása (forrás: Unsplash)
A sakura, vagyis a cseresznyevirág látványáért évszázadok óta lelkesednek a japán emberek. A hanamira, azaz a virágnézés ünnepére minden évben már jó előre készülnek: meteorológusok tájékoztatnak a szezon kezdetéről, és arról, hogy éppen mikor és hol virágzik a sakura. De miért nem hallunk a cseresznye sorsáról? Ebből a cikkből az is kiderül.

A japáncseresznye (Prunus serrulata) virága (japánul szakura 桜) a szigetország nemzeti jelképe. A cseresznye virága nemzeti virág. A japánok virágnéző ünnepségeket (hanami) szerveznek országszerte, amelyeknek időpontja a cseresznyevirágzás idejétől függ.

A virágzás március vége és április eleje között zajlik, azonban régiónként különbözik. Általában Japán déli részén korábban, március utolsó napjaiban virágzik a cseresznyefa, mert ennek az országrésznek enyhébb az éghajlata. Délről észak felé haladva egyre később élvezhetjük a virágzást.

A cseresznyevirágzás néhány napig tart, ezért a Japan Weather Association évente készíti el a virágzás idejének előrejelzését.

A cseresznyevirágzás idejének előrejelzése 2019-ben

A sakura, azaz cseresznyevirágzás megnézéséhez mintegy ezer erre alkalmas helyet tartanak számon Japánban. Japán legnagyobb cseresznyevirág-néző helye Szakura no Szato („Cseresznyefalva”), ahol több mint ötezer cseresznyefa virágzik egyszerre (Google utcakép).

A növény nemesített változatának tavasszal nyíló virágai meddő virágok, ezért azokból termések nem származnak.

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás 2019/05/31
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.