Kínai állatvédők megakadályozták, hogy 2800 kóbornak mondott macska dél-kínai éttermek asztalán végezze – jelentette a China Daily című lap fényképekkel illusztrált híradásában.
A teherautón ketrecekben szállított cicák számára a végállomás Kuanghszi-Csuang autonóm terület székhelye, Nanning lett volna, de civil állatvédők a Hupej tartományi Vuhanban feltartóztatták a járművet és kiszabadították a rakományát.
A teherautó sofőrjét a rendőrség őrizetbe vette, mert az áru fuvarozásához felmutatott állategészségügyi dokumentumok hamisnak bizonyultak. Bizonyosságot nyert, hogy a kisállatokat a nanningi éttermek konyháinak szánták. Az országnak azon a részén keresett a macskahús, népszerű az abból készült fogás.
A vuhani állatvédő csoport vezetője közölte, hogy egyelőre nem tudták valamennyi cicát elhelyezni, de igyekeznek a megfelelő megoldást találni a helyzetre.
A China Daily nemrégiben közölt cikket éppen Nanningból, ahol már alakultak állatvédő közösségek, amelyek a kóbor állatok megmentésére, örökbefogadásukra, orvosi ellátásukra szerveződtek. Ennek érdekében segélyállomásokat hoztak létre, az interneten hirdetnek.
Az állatvédők szerint sok újdonsült gazdi csak ki akarja próbálni a kutya- és macskatartást, és amint ráun az állatra vagy költségesnek véli a tartását, szélnek ereszti négylábú társát.
A sajtóban elvétve, de írnak állatmentő akciókról és tudni lehet azt is, hogy állatvédők nyilvános fellépésükkel, helyenként demonstrációikkal igyekeznek a kisállatokkal kereskedőket, illetve a húsukat előszeretettel fogyasztókat jobb belátásra bírni.
Becslések szerint Kínában évente tízmillió kutyát és négymillió macskát értékesítenek étkezési célra. Többségük kóbor vagy ellopott állat; vannak olyanok is, amelyeket sintérek gyűjtenek be vagy megmérgeznek.
A kelet-ázsiai országban, amelynek nagyvárosaiban láthatóan egyre nagyobb kultusza van a kisállat tartásának, nincsen e kutyákra és macskákra vonatkozó állatvédelmi törvény.
Az országban több mint tízezer állatvédő civil szervezet működik, amelyek a megfelelő jogszabályi háttér hiányára, saját jogi státusuk tisztázatlanságára, a csekély anyagi támogatásra, a szakemberek, az infrastruktúra hiányára panaszkodnak.
(MTI)
Hozzászólok