Smaragdfaültettvény a Somogy megyei Nagyberényen 2019. augusztus 11-én. MTI/Varga György
Különleges élőlények Színes mozaikok a nagyvilágból

A smaragdfa

A smaragdfa, a császárfa és az oxyfa mind a Paulownia alapfajból nemesített növény, amely majdnem kétszer annyi szén-dioxidot képes megkötni és több oxigént tud előállítani, mint más lombos fák.

Jól bírja a szélsőséges időjárást, akár a -25 és a +45 Celsius fokot is. Annyi vízre van szüksége, mint bármely más fának, ám három év alatt éri el azt a méretet, amit más fák csak közel húsz év alatt. Faanyagát sok helyen hasznosítják. Mivel nem vetemedik, könnyen szárad és könnyen megmunkálható, kedvelt bútoripari alapanyag. Bútorként a színe a nyers fenyőhöz hasonlít.

Főgyökérrendszere van, amely akár 9 méter mélyre is elér. A talaj mélyéről veszi fel a tápanyagot, így más növények is megélnek mellette.

Azoban még nincs ismeretünk arról, hogy egy-két évtized múlva, ha elterjed milyen problémát okoz a környezetében.

Honnan tudjuk, hogy nem szívja el a tápanyagot és vizet más növények elől, amikor ilyen mértékű növekedéshez óriási vízmennyiségre van szükség? A hatalmas méretű levelei olyan árnyékot vetnek, ami alatt semilyen más növény nem él meg.
Nem tudjuk még, hogy a gyors növekedése, vízigénye mekkora változást okoz az ökoszisztémában. Locsolni kell, mert az elárasztást nem bírja, ezért például folyók árterére nem ültethető.

Az oxyfa (forrás: https://gardenista.hu)

Könnyű súlya miatt használják például repülőgépek bútorzatául is, valamint vízállósága miatt kedvelt yacht és szörfdeszka alapanyag. Magas hőfokon gyúlékony csak, ezért remek alapanyaga lehet szaunáknak, hőszigeteléseknek.

Címkék
Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás 2019/05/31
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.