Az Aletsch-gleccser (Fotó: www.artfurrer.ch)
Színes mozaikok a nagyvilágból Tudomány

Az Aletsch-gleccseren is látszik a klímaváltozás

A NASA által készített, a cikkben bemutatott műholdkép a svájci Alpok egy részéről készült. Ez a Jungfrau-Aletsch régió.
Túraútvonalak az Aletsch-gleccser környékén

A műholdképen látható, hogy a gleccserek fölé magasodó hegycsúcsokat meredek havas lejtők határolják. A hegygerincek jobb oldalán látható árnyékok is kiemelik, jól érzékeltetik a lejtő meredekségét.

A kép bal oldalán látható 23 km hosszú Aletsch-gleccser a leghosszabb Európában. Szomszédai a Fiescher- és a Finsteraar-gleccserek.
A gleccserek két oldalán látható sötétebb vonalak jelölik az oldalmorénát, a középen húzódó sötétebb sáv pedig az egyesülő gleccserek oldalmorénáiból keletkező középmoréna.

Európában a legmagasabb és leglátogatottabb csúcsok közé tartozik az Eiger (a kép felső szélén), a legmagasabb csúcs ebben a régióban a Finsteraarhorn (4274 méter).

aletsch_gleccser
A NASA által készített műholdkép

 

Louis Agassiz (Fotó: By Antoine Sonrel - German Wikipedia, original upload 13. Mai 2005 by Rainer Zenz, Közkincs, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=328085)
Louis Agassiz

Az Agassizhorn csúcs a svájci-amerikai geológus, Louis Agassiznak állít emléket. Őt tekintik a modern glaciológia megteremtőjének. Az 1800-as évek közepén Agassiz meggyőzte a tudományos világot, hogy a gleccserek sokkal vastagabbak és hosszabbak voltak több ezer évvel ezelőtt, a jégkorszak idején. Agassiz annyira érdekelődött a gleccserek és a jég mozgása, változása iránt, hogy a Finsteraar-gleccseren épült hüttében (kunyhóban) élt. (Fotó: By Antoine Sonrel – German Wikipedia, original upload 13. Mai 2005 by Rainer Zenz, Közkincs, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=328085)

Az Aletsch-gleccser változása 1900 és 2015 között (gleccserarchiv.de)
Az Aletsch-gleccser változása 1900 és 2015 között (gleccserarchiv.de)

 

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.