A műholdképen látható, hogy a gleccserek fölé magasodó hegycsúcsokat meredek havas lejtők határolják. A hegygerincek jobb oldalán látható árnyékok is kiemelik, jól érzékeltetik a lejtő meredekségét.
A kép bal oldalán látható 23 km hosszú Aletsch-gleccser a leghosszabb Európában. Szomszédai a Fiescher- és a Finsteraar-gleccserek.
A gleccserek két oldalán látható sötétebb vonalak jelölik az oldalmorénát, a középen húzódó sötétebb sáv pedig az egyesülő gleccserek oldalmorénáiból keletkező középmoréna.
Európában a legmagasabb és leglátogatottabb csúcsok közé tartozik az Eiger (a kép felső szélén), a legmagasabb csúcs ebben a régióban a Finsteraarhorn (4274 méter).
Az Agassizhorn csúcs a svájci-amerikai geológus, Louis Agassiznak állít emléket. Őt tekintik a modern glaciológia megteremtőjének. Az 1800-as évek közepén Agassiz meggyőzte a tudományos világot, hogy a gleccserek sokkal vastagabbak és hosszabbak voltak több ezer évvel ezelőtt, a jégkorszak idején. Agassiz annyira érdekelődött a gleccserek és a jég mozgása, változása iránt, hogy a Finsteraar-gleccseren épült hüttében (kunyhóban) élt. (Fotó: By Antoine Sonrel – German Wikipedia, original upload 13. Mai 2005 by Rainer Zenz, Közkincs, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=328085)
Hozzászólok