A levegőben lévő vízpára a levegő további lehűlésével apró porszemcsékre, szilárd anyagokra (kondenzációs magokra) válik ki. Az így keletkezett jégrészecskékre kristályosan további jégrészecskék fagynak, és jégkristállyá egyesülnek.
De miért hatszögletű a hópehely?
A hópelyhet alkotó, egymáshoz kapcsolódó vízmolekulák a számukra legkedvezőbb energiájú helyzetet veszik fel, és hidrogénkötések kapcsolják egybe azokat. A növekvő jégkristály sarkain mindig van nemkötő elektronpár, így a következő vízmolekula ide szeretne majd kapcsolódni.
A hókristályok alakja és típusa a felhők nedvességtartalmától és hőmérsékletétől függ.
Az alábbi diagramon azt látjuk, hogy a legnagyobb és legszebb csillag alakú kristályok csak -15 °C körüli hőmérsékleti tartományban és magas páratartalom mellett nőnek. A tűk és oszlopok képződésének a -6 °C körüli hőmérséklet kedvez. Azt is láthatjuk, hogy bonyolultabb, elágazó kristályok akkor nőnek, amikor a páratartalom magas. Egyszerű prizma alakú kristályok alacsonyabb páratartalom mellett keletkeznek.
A szilárd halmazállapotú, kristályos szerkezetű hó hullását havazásnak hívjuk. Ekkor a kristályok -10 °C-nál magasabb hőmérsékleten nagyobb pelyhekbe állnak össze. A hó nimbostratus (esőréteg felhőből) felhőből hul. A frissen hullott, nem olvadó 1 mm hócsapadék általában 1 cm vastagságú hótakarót eredményez. Havazások inkább alacsony légnyomású rendszerek, mérsékelt övezeti ciklonokban feláramló levegő hatására alakulnak ki. Ez azt jelenti, hogy nem a nagyon hideg, hanem az enyhébb téli napokon várható havazás.
Mivel a levegő 0 °C alatti hőmérsékleten csak kevés párát tartalmaz, a hóesésből ugyanannyi idő alatt mindig kevesebb csapadék származik, mint a kiadós nyári esőzésekből.
A hóréteg fontos szerepet tölt be a mezőgazdasági termények életében, mert hőszigetelő rétegként működik télen, amikor a hótakaró ellepi a vetéseket.
Te is tanulmányozhatod a hópelyhek alakját!
Hozzávalók: fekete kartonpapír, nagyító
Havazáskor rakj fekete papírt a földre! Várd meg, míg lehűl a kiterített papír, majd egy nagyító segítségével vizsgáld meg a ráhulló hópelyheket!
Vigyázz, ne hajolj túl közel, nehogy a leheletedtől olvadni kezdjenek a hópelyhek!
Forrás: http://www.snowcrystals.com; http://egbolt.atw.hu/hopehely.html; Wikipédia
Hozzászólok