Globális problémák, fenntartható fejlődés Magyarország

Nagyon meleg volt a tavasz

Az idei tavasz a harmadik legmelegebb volt Magyarországon - derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat elemzéséből.

A kontinens időjárását áttekintve azt írták, hogy Európában 1979 óta a mostani volt a legmelegebb, a hőmérséklet az idén átlagosan 2,4 fokkal múlta felül az 1981-2010-es áprilisi átlagot. Ez jóval magasabb, mint a második és a harmadik legmelegebb áprilisi „anomália”. Példaként említették, hogy Németországban 1881, Ausztriában pedig 1800 óta nem mértek az ideihez hasonló magas hőmérsékleteket.
Nemcsak Európában, hanem Ausztráliában is rekordközeli, a második legmelegebb volt az idei április. Pakisztánban pedig 50 fok fölötti értékeket mértek, ami valószínűleg a valaha eddig mért legmagasabb hőmérséklet áprilisban.

Magyarországon összességében az évszak középhőmérséklete országos átlagban 12,69 fok volt, ami 1,8 fokkal haladta meg az 1981-2010-es normálértéket.

A március meglehetősen hideg volt, a havi átlaghőmérséklet 3,3 fok volt, ami több mint 2 fokkal maradt el a sokéves átlagtól.
Az április viszont jóval melegebb volt a szokásosnál, a sokéves átlagot 4,6 fokkal haladta meg. Így az idei április az 1901-től tekintett rangsorban a legmelegebb lett.
Májusban is folytatódott az átlagosnál melegebb időszak. A 19,13 fokos átlaghőmérséklet csupán 0,04 fokkal maradt el a valaha mért – 2003-as – legmelegebb májusi átlaghőmérséklettől. Az évszak során több napi hideg- és melegrekord született.
Az évszak legmagasabb hőmérsékletét, 32,9 fokot a Sajópüspöki állomáson elhelyezett automata rögzítette a tavasz utolsó napján. A legalacsonyabb hőmérséklet, mínusz 24,6 fok volt, amelyet március elsején Sátorhelyen mértek.

A csapadék tekintetében az egyes hónapok jelentősen különböztek egymástól. Márciusban szélsőségesen sok eső hullott, az 1981-2010-es átlag közel két és félszerese. így ez volt a harmadik legcsapadékosabb március 1901 óta.
Az április viszont igen száraz volt, országos átlagban mintegy 15,8 milliméter eső esett, ami a sokéves átlag csupán 36 százaléka. Így a legszárazabb áprilisok sorában a hatodik lett az idei.
A májusi csapadékmennyiségről az előzetes adatok alapján elmondható, hogy a sokéves átlag csaknem 80 százaléka esett le. Összességében tehát az idei tavasz átlag körüli csapadékot hozott, de egyenetlen időbeli eloszlásban.

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.