Vízre váró nők Indában (forrás: https://hu.euronews.com)
Ázsia és Ausztrália Globális problémák, fenntartható fejlődés

Ahol a kritikus vízhiány már valóság

Csak jegyre lehet vizet kapni India több tartományában a hónapok óta tartó szárazság miatt. Iskolákat, szállodákat és állami intézményeket zártak be, a kórházakban csak életmentő műtéteket végeznek el.

Indiában az emberek kritikus szárazsággal és vízhiánnyal szembesülnek. 2019 júniusára az ország víztározóinak közel 65 százaléka kiszáradt. Az egyik legsúlyosabban érintett terület Maháráshtra, az ország középső nyugati állama, ahol 17 tározó közül hat kiszáradt.

A másik, kritikus szárazsággal küzdő országrész a keleti partok mentén található, ezek közül is Csennáj (régi neve Madrasz) és környéke szenved a vízhiánytól.

A Puzhal Lake (más néven Red Hills Lake) egyike a négy fő tározónak, ami ellátja Csennáj városát, ami mintegy 5 millió embernek ad otthont. Összességében a négy tározó csak 0,2 százalékos kapacitással működött 2019. június 21-én.

A műholdképek a Puzhal Lake-et mutatják, ami a keleti part egyik legnagyobb városának, Csennájnak a fő esővíz tározója.

A régebbi kép 2018. május 31-én (balra), az újabb kép 2019. június 19-én (jobbra) a képeket a Landsat 8 készítette.

A vízhiányt részben az elmúlt néhány hónap csapadékhiánya okozza. Csennájban közel 200 napig nem hullott eső. 2018-ban az októbertől decemberig tartó északkeleti monszun – ami a terület éves csapadékmennyiségének nagy részét biztosítaná – az egyik legrosszabb monszunidőszak volt.

Továbbá fokozza a problémát, hogy a délnyugati nyári monszun – júniustól szeptemberig tart – késik Indiában, ezért még nem jutott elegendő csapadék Csennájnak. Tovább súlyosbították a szárazságot májusban és júniusban az utóbbi években egyre gyakoribbá váló hőhullámok is.

Az északkeleti (sárga) és a délnyugati (rózsaszín) monszun (forrás: https://www.researchgate.net/figure/Behavior-of-ISM-and-NE-monsoon-over-India_fig1_328573395)

Csennáj az elmúlt években küzdött a vízigények kielégítéséért. Szakemberek arról számoltak be, hogy Csennáj (India hatodik legnagyobb városa a 21 nagyváros közül) az egyik, amelynek 2020-ig elfogynak a felszín alatti vízkészletei.

2019. június 1-től június 26-ig az ország 36 százalékkal kevesebb csapadékot kapott az 50 éves átlaghoz képest. Az indiai meteorológusok több esőt várnak júliusban és augusztusban, bár az esős évszakban az utóbbi években kevesebb eső hullott. A dél-ázsiai aszályfigyelő rendszer szerint az országnak több mint 44 százalékát fenyegeti aszály.

600 millió embert érint a vízhiány Indiában (forrás: https://hu.euronews.com/2019/06/23/600-millio-embert-erint-a-vizhiany-indiaban)

Forrás: https://earthobservatory.nasa.gov/images/145242/water-shortages-in-india

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.