Mint ismert 2018. június 23-án egy junior labdarúgócsapat 11-17 éves tagjai és 25 éves edzőjük rekedt a thaiföldi Pong Pha falu közelében kialakult Tham Luang Nang Non barlangban. 18 nap után sikerült egy nemzetközi mentőcsapatnak kimenekítenie a bajbajutottakat.
A barlang a Mianmari határ közelében emelkedő Doi Nang Non hegységben alakult ki. A hegység fő építőanyaga az óidő karbonidőszakában lerakódott mészkő, amelynek repedésein keresztül a lehulló csapadék a hegy gyomrába szivárog. A jól karsztosodó mészkőben különböző barlangrendszerek alakultak ki.
Délkelet-Ázsiában ebben az időszakban a nyári monszun hoz bő csapadékot. Jól látható az éghajlati diagramon is, hogy májustól szeptember végéig nagyon sok eső esik (pl. a júniusi csapadék mennyisége kb. hússzorosa a februárinak).
A lehulló és a beszivárgó csapadék mennyiségétől függően különböző mennyiségű víz áramlik a barlangrendszerben: a száraz időszakban kevesebb, a csapadékos időszakban jóval több. A barlangban áramló víz mennyisége és a vízszint változása a lehulló csapadék mennyiségétől függ. Ha sok eső hullik, akkor a barlangban áramló víz szintje a szűk járatokban gyorsabban, a nagyobb üregekben lassabban emelkedik. A gyorsan emelkedő vízszint komoly veszélyt jelentett, ezért a gyerekek a tanárukkal a barlang egy magasabb pontján húzódtak meg (itt talált rájuk július 2-án egy brit búvár). Az éghajlati diagram alapján megállapítható, hogy április és október között nem szabad a barlangba bemenni.
A megtalálásuk előtt (9 napig!) a gyerekek és a tanáruk túlélési esélyeit növelte, hogy nem száradtak ki (a barlangban hömpölygő zavaros és mindenféle fertőzést okozó élőlényekkel teli vízből nem ihattak). Ez pedig szintén a karsztosodásnak, a cseppkőképződés folyamatának köszönhető. A barlang repedésein, apró résein a felszínről beszivárgó víz a barlang mennyezetén megjelenik (közben kiválik belőle a mész is). Az információk szerint a barlang mennyezetéről lecsepegő vizet fogyasztották a bent rekedtek.
[creativ_alertbox icon=”” colour=”theme” custom_colour=””] ATham Luang Nang Non , vagyis az „alvó hölgy nagy barlangja” a legenda szerint egy gyönyörű hercegnőről kapta a nevét. A hercegnő egyszerű származású szerelmével a barlangba menekült apja elől. Az apja azonban katonákat küldött utánuk, hogy megöljék a férfit, s a hercegnő emiatt öngyilkos lett. A környező hegyek pedig felvették testének formáját.[/creativ_alertbox]
Hozzászólok