Peking súlyos aggodalmának adott hangot amiatt, hogy Japánból érkező hírek szerint Tokió elképzelhetőnek tartja kormányalkalmazottak állomásoztatását a vitatott hovatartozású kelet-kínai tengeri szigeteken – számoltak be médiajelentések szerdán.
Egy évvel ezelőtt, 2012. szeptember 11-én a szóban forgó lakatlan szigetek többségét a japán kormány állami tulajdonba vette, s azóta a két szomszédos ország közötti kapcsolatok egyre feszültebbé váltak.
Az évforduló előtti napon, kedden nyolc kínai őrhajó ismét megközelítette a Tiaojü-, japánul Szenkaku-szigeteket, amit Szuga Josihide japán kormányszóvivő „rendkívül sajnálatosnak” nevezett. Mint mondta, Abe Sindzó kormányfő határozott, de nyugodt válasszal fogja megvédeni az ország területét, vizeit és különösen a légterét. Japán soha nem fog engedményeket tenni a szuverenitás kérdésében – hangoztatta.
Pekingben a külügyminisztérium szóvivője kijelentette: Kína elszánt a szigetek feletti szuverenitásának védelme tekintetében. Ha a japán fél szándékosan provokál, akkor vállalnia kell az ezzel járó következményeket – figyelmeztetett Hung.
Hétfőn japán vadászrepülők szálltak fel, miután a Kelet-kínai-tenger felől drónok repültek a szigetország irányába, vasárnap pedig két, a közelben elrepülő – Peking állítása szerint rutin gyakorlaton lévő – kínai bombázórepülő miatt riadóztatták őket.
A kínai média arról számolt be, hogy a múlt év szeptembere óta 59 alkalommal végeztek őrjáratot a vitatott szigetek körüli vizeken, kifejezve az ország szuverenitását a terület felett.
A japán parti őrséget szerdai jelentések szerint készültségbe helyezték, tartva attól, hogy az évforduló miatt Kína újabb akcióra készül. A jelentések szerint igyekeznek távol tartani a kínai hajókat úgy, hogy egészen közel kerülnek hozzájuk.
(MTI)
Hozzászólok