Hétfő reggel óta nyolc ország, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Bahrein, Egyiptom, Líbia, Jemen, Mauritius és a Maldív-szigetek jelentette be, hogy megszakítja diplomáciai kapcsolatait Katarral.
Arra hivatkoztak, hogy Doha terroristákat támogat és beleavatkozik a belügyeikbe. Közülük több állam további intézkedésként megszakította a tengeri és a légi közlekedést is Katarral, és kiutasították az Arab-öböl nyugati felén fekvő állam diplomatáit és állampolgárait is. Katar igazságtalannak és megalapozatlannak nevezte a döntést.
Az országok között régóta meglévő rivalizáláshoz, ellenszenvhez és a korábbi feszült viszonyhoz most hozzájárult Donald Trump amerikai elnök látogatása a Közel-Keleten, illetve az ott kötött 110 milliárd dolláros fegyverkereskedelmi megállapodás.
Az Egyesült Államok a fegyvereladás apropójához az Arab-öböl menti országok Iránnal szembeni hagyományos érzékenységét használta fel, ebbe az „újabb kardcsörtetésbe” azonban Katar nem akart belemenni, ebből lett a konfliktus.
Katar apró félszigeten fekszik az öböl nyugati partján. Szárazföldön csak Szaúd-Arábia felől érhető el, így élelmiszerellátása teljes mértékben a Szaúd-Arábiából, közúton behozott élelmiszerszállítmányoktól függ, ám Rijád most a szárazföldi határt is lezárta.
Hozzászólok