Ehhez a lakosság 45 kategóriába sorolva gyűjti szelektíven a hulladékot, amit maguk szállítanak el a központi gyűjtőbe, ezért ott meg is szűnt a központi szemétszállítás.
Két égetőműből az egyik nem felelt meg a környezetvédelmi előírásoknak, ezért azt be kellett zárni. Azt vallják: olcsóbb az újrahasznosítás az égetésnél és a máshova szállításnál is.
Kamikatsu már közel van a cél eléréséhez: a 2017-ben termelt 286 tonna hulladék mintegy 80 százalékát újrahasznosította, ami jóval meghaladja a 20 százalékos országos átlagot.
Japánban általánosságban kevesebb az egy főre hulladék, mint a legtöbb fejlett országban, azonban az egy főre jutó műanyaghulladék több.
Nem minden lakos gondolja azt, hogy a kezdeményezés máshol működhetne. „Ez azért működik, mert csak 1500 ember él itt” – mondta Yokoyama, aki Kyoto-ból költözött ide. „Nehezebb lenne egy népesebb nagyvárosban” – tette hozzá, mert a hatóságok nehezen tudják betartatni a szabályokat.
Kazuyuki Kiyohara, a hulladékkezelő központ vezetője elmondta, hogy a lakossági hulladék többsége műanyag.
Egy szakember szerint
„Nem kellene csak a szemét elhelyezésére összpontosítanunk. Olyan politikákat kell kidolgoznunk, amelyek megakadályozzák a hulladék keletkezését.”
Hozzászólok