A bank felülvizsgált Asian Development Outlook (ADO) prognózisa alapján a régió bruttó hazai terméke (GDP) az idén 0,7 százalékkal csökkenhet, jövőre pedig 6,8 százalékkal növekedhet. Az ADB lefelé korrigálta prognózisának előző verziójában az idei évre jelezett 2,2 százalékos növekedést, nagyobb növekedést vár viszont jövőre az abban jelzett 6,2 százaléknál.
A térség bruttó hazai terméke 2021-ben lényegesen elmarad majd a még a vírusjárvány előtt lefektetett prognózisokban jelzetthez képest, vagyis „V” alakú fellendülésre nem lehet számítani, hanem sokkal inkább a helyzet időben elhúzódó, „L” alakú rendeződésére.
A gazdasági visszaesés általános jelenség lesz a térségben, a mintegy 50 nemzetgazdaság háromnegyedét felöleli majd. A kevés kivétel között Kína fogja tudni felmutatni az egyik legjobb eredményt.
Kínában az idén 1,8 százalékos GDP-növekedést vár az ADB, alacsonyabbat az előző prognózisban jelzett 2,3 százaléknál. A jövő évi növekedési előrejelzését viszont 7,7 százalékra emelte 7,3 százalékról.
Indiában nagy visszaesést jelez az idén az ADB legfrissebb prognózisa, 9,0 százalékost, holott az előzőben még 4,0 százalékos növekedést várt. A visszaesés jövőre 8,0 százalékos növekedésbe vált át Indiában. Az előző prognózisban még 6,2 százalékos GDP-növekedést jelzett 2021-re az ADB.
Az inflációs várakozását az ADB 2020-ra 3,2 százalékról 2,9 százalékra csökkentette az egész régióra, a 2021-es 2,3 százalékos előrejelzésén viszont nem változtatott. Az inflációs várakozásai mérséklését a lakossági kereslet csökkenésére, illetve az alacsonyabb olajárakra vezeti vissza az ADB, ami bőven ellentételezni fogja majd a kínálati fennakadások által keltett inflációs nyomást. Kivéve Dél- és Közép-Ázsiában, ahol a járvány miatt bekövetkező kínálati fennakadások, illetve egyes országokban a deviza árfolyamcsökkenése, a korábban jelzettnél magasabb inflációhoz vezetnek majd.
https://www.adb.org/what-we-do/economic-forecasts/september-2020
Hozzászólok