Címlap Tudomány

A Tejút

A képen a Tejút látható Új-Zéland fővárosából, Wellingtonból.

A Tejútrendszer spirálgalaxis, amelyet 200-400 milliárd csillag alkot.  A csillagok egyike a Nap, így a Tejútrendszerben helyezkedik el a Naprendszer és ezen belül Föld.

A Tejútrendszer átmérője kb. 100.000 fényév (a fényév távolság kifejezésére használatos mértékegység a csillagászatban, a fény 1 év alatt ennyi utat tesz meg vagyis 100 ezer fényév = 9,5·10 a tizenhetediken kilométer).

A Földről két spirálkarját, az Orion- és Nyilas-kart látjuk.

A Tejútrendszernek a Földről látható halvány, felhőszerű sávja a Tejút. Azért látjuk sávnak, mert a Tejútrendszer felülről korong alakú, és mi az egyik kar belsejében vagyunk, ezért a korongra merőlegesen kevés csillagot látunk, a korong síkjának irányában sokat.

[creativ_map latitude=”-41.2722439″ longitude=”174.7529282″ width=”100%” height=”400″ zoom=”10″ infowindow_text=””]

A kép forrása: http://www.livescience.com/46326-milky-way-photo-new-zealand-lights.html

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás 2019/05/31
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.