Színes mozaikok a nagyvilágból

Ősi tundratalajt fedeztek fel Grönland jégtakarója alatt

Ősi, csaknem 3 millió éve megfagyott tundratalajt fedeztek fel Grönland jégtakarója alatt.

A felfedezés arra utal, hogy grönlandi jég sokkal tovább fennmaradhat, mint korábban vélték. A Glasgow-i Egyetem és számos amerikai egyetem tudósainak a Science tudományos folyóirat friss számában megjelent munkája kulcsfontosságú információkkal szolgálhat a klímaváltozásról. A jégpáncél alatti, 2,7 millió éve fagyott szerves talaj léte azt bizonyítja, hogy sok múltbéli felmelegedést túlélt már.

A gleccserekről úgy vélték, olyanok, mint a csiszológép: amint végigcsúsznak a tájon, legyalulnak minden növényt, talajt, sőt a talaj alatti kőzet felső rétegét is. A tudósokat ezért meglepte, hogy három kilométer jég alatt ősi tundravidéket fedeztek fel.

A Grönland jégtakarója alatt rejtőző ősi talaj a klímaváltozás egyik fontos rejtélyét oldja meg: hogyan olvadtak és fagytak újra a nagy jégtakarók a hőmérséklet változásaira reagálva?

A kutatók szerint a felfedezés azt jelzi, hogy a jégtakaró kialakulása óta bekövetkezett legmelegebb időszakok alatt is volt Grönlandnak egy központi része, amely stabil maradt. Ez tette lehetővé, hogy a tundravidék a jégpáncél alatt változatlanul élhetett tovább évmilliók globális melegedései és lehűlései közepette. (MTI, fotó: NASA)

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás 2019/05/31
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.