Színes mozaikok a nagyvilágból

„Nazca-vonalakat” fedeztek fel Kazahsztánban

Félszáznál több geoglifát, talajba "vésett" rajzolatot fedeztek fel a Google Earth program segítségével Kazahsztán északi részén kazah és litván régészek.

Bár a perui Nazca-vonalak a leghíresebbek, a világ számos pontján fedeztek fel geoglifákat. Így például a Közel-Keleten több ezer kerék alakú rajzolatot találtak, de akad belőlük Nagy-Britannia, Brazília és az Egyesült Államok területén is – olvasható a LiveScience hírportálon.

A Kosztanaji Állami Egyetem és a Vilniusi Egyetem kutatói légi fotók, valamint „földradar” (GPR/ ground penetrating radar) segítségével vizsgálták a „képződményeket”, amelyek rendkívüli módon emlékeztetnek a Peru déli részén elterülő Nazca-sivatagot behálózó rajzolatokra.
A kazahsztáni „Nazca-vonalak” a legkülönfélébb mértani alakzatokba rendeződnek: akadnak közöttük négyzetek, körök, keresztek, sőt egy szvasztika is – az ősi jelképet számos kultúrkörben használták. A geoglifák átmérője 90-400 méter között van, némelyikük mérete meghaladja egy jelenkori repülőgép-anyahajó hosszát. A „mintázatok” többségét földsáncok alkotják, ám némelyiküket, például a szvasztikát, gerendákból ácsolták.
A térségben végzett régészeti feltárások során a geoglifák mellett különböző építmények maradványait és tűzrakó helyeket fedezték fel, amelyek arra utaltak, hogy kultikus helyről lehet szó. A szakemberek azonban azt sem zárják ki, hogy a „rajzolatokkal” a térség egykori lakói a földterület fölötti tulajdonjogukat jelölték meg.
„Jelenleg egyetlen dolgot tudunk, hogy a geoglifákat ókori népesség alkotta, ám hogy ki és mi célból, az egyelőre rejtély” – hangsúlyozta Irina Sevnyina és Andrej Logvin, a Kosztanaji Állami Egyetem régésze.
http://www.livescience.com/47954-geoglyphs-discovered-in-kazakhstan.html

[creativ_button url=”http://www.livescience.com/47953-geoglyphs-in-kazakhstan-photos.html” icon=”camera” label=”Fotók a geoglifákról” colour=”red” colour_custom=”#8224e3″ size=”medium” edge=”straight” target=”_self”]
Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás 2019/05/31
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.