Szojuz-2.1a rakéta (Fotó: http://spaceflight101.com)
Ázsia és Ausztrália Színes mozaikok a nagyvilágból Tudomány

Egy nappal elhalasztották az orosz Vosztocsnij űrállomás első rakétastartját

Műszaki okokból egy nappal elhalasztották az orosz Vosztocsnij űrrepülőtér szerda hajnalra tervezett első rakétastartját.

Az indítás folyamatát az utolsó percben állították le, majd a repülésirányító központban elhangzott az indítóállás alapállapotba helyezésére vonatkozó utasítás. A TASZSZ állami hírügynökség úgy értesült, hogy a hordozórakéta irányító rendszerének egyik olyan műszerében jelzett meghibásodást az automatikus biztonsági rendszer, amely a hajtómű be- és kikapcsolását, illetve a rakétafokozatok leválasztását végzi. A szakemberek a telemetriai (nagy távolságú adattovábbítási) rendszer ellenőrzését végzik, hogy megállapítsák, hogy melyik konkrét csomópontról lehet szó, és hogy téves volt-e a jelzés. Ha nem az volt, meg fogják vizsgálni a műszer cseréjének lehetőségét.

Az indítás hosszú távú elhalasztásáról egyelőre nem történt bejelentés, az újabb startot csütörtökön, közép-európai idő szerint hajnali 4 óra 1 percre tűzték ki. Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki a fellövésre Vosztocsnijba érkezett, mindaddig a helyszínen marad, amíg a műszaki hiba okát nem tisztázzák.

Oroszország új, távol-keleti űrrepülőterét, a Vosztocsnijt egy Szojuz-2.1a rakéta felbocsátásával készülnek felavatni. A rakéta Volga típusú manőverező fokozata három, egyetemi diákok és kutatók által konstruált műholdat (SamSat-218D „nanoszputnyik”, Mihajlo Lomonoszov, Aiszt-2D) állít majd Föld körüli pályára.

A következő felbocsátást viszont csak 2017-re tervezik, mert az Amúr térségében létrehozott űrállomás „munka-üzemmódba” állításához még további munkálatokat kell elvégezni.
Igor Komarov, a Roszkoszmosz orosz űrkutatási vállalat vezérigazgatója a világ legmodernebb űrközpontjának nevezte kedden a Vosztocsnijt, hozzátéve, hogy kapacitásainak kereskedelmi értékesítése 2018-tól kezdődhet majd meg. Abban az évben 5, a továbbiakban pedig 8-10 felbocsátással számolnak évente.
A mintegy 700 négyzetkilométeren elterülő objektumot Oroszország fő polgári űrkikötőjének szánják, általa csökkentve a kazahsztáni Bajkonurtól való függőséget. A Vosztocsnijból felbocsátott rakéták kezdeti repülési pályája nem halad át sem sűrűn lakott orosz, sem más országokhoz tartozó területek fölött, és a leváló hajtóműfokozatok darabjai is szinte lakatlan orosz területekre, illetve nemzetközi vizekbe hullnak majd vissza.
Az első startot eredetileg 2015 végére tervezték, az űrhajósok első felbocsátását pedig 2018-ra, de az építési munkálatok elhúzódtak, és Vlagyimir Putyin elnök az átütemezés mellett döntött. Embert szállító űrhajó a tervek szerint 2023 után száll majd fel először Vosztocsnijból.

[creativ_map latitude=”51.8155979″ longitude=”127.1759835″ width=”100%” height=”400″ zoom=”3″ infowindow_text=””]
Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás 2019/05/31
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.