A hógolyó Föld kb. 650 millió évvel ezelőtt (Forrás: bbc.com)
Címlap Tudomány

Egyszer volt egy hógolyó Föld

A hógolyó Földön 700 millió éve a vastag jégtakaróval borított szárazföldeket befagyott óceánok vették körül.

Milyen volt a hógolyó Föld?

Az 1960-as években olyan üledékek kerültek elő, amelyek mintegy 700 millió évvel ezelőtti jégkorszakra utalnak.
Az üledékminták az Egyenlítő közeléből származtak. Kiderítették, hogy a jég a pólusok irányából terjedt szét a Földön. Az terebélyesedő jégtakaró a napsugárzás nagy részét visszasugározta, ezért az éghajlat tovább hűlt, ami mégtöbb jég képződéséhez vezetett. A folyamat során bolygónkat jég borította. A hógolyó Földön néhány, főként mélytengeri melegforrások közelében élő egysejtű és algafaj alkotta az élővilágot.

A jég visszaveri a napsugárzást

Miért enyhült később a Föld?

A kutatók szerint a hegységképződésekkel együtt járó vulkáni tevékenység miatt egyre több szén-dioxid került a légkörbe, ami fokozta az üvegházhatást és a levegő felmelegedését. (A fagyott Földön nem volt párolgás, csapadékképződés és kémiai mállás, ezért nem volt jellemző a karbonátok képződése, ami a légkör szén-dioxid tartalmának csökkenését eredményezte volna.)

Mi okozta a hógolyóeffektust?

A jelenlegi magyarázat szerint az egykori szuperkontinens (Rodinia) feldarabolódása lehet az ok. E hatalmas kontinens belseje száraz lehetett, a feldarabolódás után megnőtt a csapadék mennyisége a szárazföldeken. Ezért egyre több szén-dioxid kerülhetett ki a légkörből, ami az üvegházhatás mérséklődéséhez vezetett. A sarkok felől a jég az Egyenlítő közelében elhelyezkedő kontinensek felé gyarapodott és kialakult a hógolyó Föld.

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás 2019/05/31
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.