Ázsia és Ausztrália Globális problémák, fenntartható fejlődés

Újabb korallfehéredés veszélyezteti a ausztrál Nagy-korallzátonyt

Nagy-korallzátony (Fotó: Google utcakép)
Újabb súlyos korallfehéredés sújthatja a következő hetekben a már amúgy is legyengült ausztrál Nagy-korallzátonyt, amelynek bizonyos részeit a teljes pusztulás fenyegeti.

A helyi búvárok által készített múlt heti felvételek tanúsága szerint újabb korallokat sújt a fehéredés az északkelet-ausztráliai Palm Island közelében – írta a The Guardian című brit napilap internetes oldala. A korallfehéredés miatt az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) piros jelzést adott ki a zátony északi és középső harmadának bizonyos részeire a következő négy hétre.

A NOAA műholdas hőtérképei szokatlanul meleg óceánvizet jeleztek Ausztrália keleti partjainál, miután egy héttel ezelőtt egy szélsőséges hőhullám nyomán 47 Celsius-fok feletti hőmérsékletet mértek az ország bizonyos területein.

A Nagy-korallzátony felügyeletéért felelős hatóság szerint a Cape Tribulation és Townsville közötti szakaszon több mint egy hónapja 2 Celsius-fokkal melegebb a tengervíz felszíni hőmérséklete az év ezen időszakában szokásosnál. A szakértők szerint 2043-ra éves rendszerességgel fordulhat elő tömeges korallfehéredés az ausztrál Nagy-korallzátonynál, amennyiben az emberiség nem csökkenti a káros anyagok kibocsátását. Aggodalmuknak adtak hangot, hogy a zátony talán már meg sem éli a 2043-as évet.

Az ausztrál Nagy-korallzátony az eddig megfigyelt legsúlyosabb korallfehéredését szenvedte el 2016-ban. A fehéredést a tengervíz hőmérsékletének emelkedése okozza, amelynek hátterében a klímaváltozás és a Csendes-óceán trópusi vízfelszínének felmelegedését okozó – immár elvonult – El Nino légköri jelenség áll.

A koralltelep csaknem 85 százalékát érintette a fehéredés, amely végül a virágállatok 22 százalékával végzett. A fehéredés a zátony északi harmadát érintette a legsúlyosabban. Ezek a területek immár kevésbé ellenállóak az újabb fehéredésekkel szemben. A korallfehéredés a beteg korallzátonyok jellegzetes vonása. Amikor a tengervíz túlságosan felmelegszik, a korallokban élő, azok színét adó algák kilökődnek és csak a fehéres színű mészváz marad utánuk. Ha a folyamat hosszan tart, a korallok elpusztulnak, ami súlyos csapást jelent az élőhelyként és táplálékként a korallokra támaszkodó halakra és rajtuk keresztül az emberekre is.

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás 2019/05/31
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.